Proti komárům

Jak se bránit a nenechat si znepříjemnit letní večery...

 

Babské rady jak na komáry...

(Zkoušejte opatrně a pouze na vlastní nebezpečí!)

 

 

Komáry podle našich babiček spolehlivě odpuzují aromatická koření. Je tedy možné vyzkoušet například lžičku hřebíčku týden macerovat v jedenapůl deci alpy francovky. Vzniklý macerát pak poslouží jako repelent při pohybu v přírodě. A pokud již dojde k útoku komárů na pokožku, pak výtažek příjemně ochladí a sklidní svědivá bodnutí.

 

Proti komárům je údajně také vysoce účinná skořice. Výtažek z ní dokáže komáry dokonce nejen odpuzovat, ale i zabíjet. V boji s komáry je taktéž možné vyzkoušet vonné silice máty.

 

Z Polska, kde s komáry každoročně také svádí nekončící souboj, přichází recept na repelent z karafiátu. Karafiátový květ zalít vroucí vodou, nejlépe do termosky, aby teplota vydržela co nejdéle a nechat do druhého dne louhovat. Pak vzniklý nálev přecedit a používat jako repelent.

 

Komáři prý nemají rádi ani vitamín B. Proto jeho doplňování může fungovat také jako odpuzovač pisklavých komárů. Doplnit v těle vitamin B lze běžně dostupnými tabletami (B-komplex) nebo pivovarskými kvasnicemi.

 

 

Recept na přírodní repelent z rozmarýnu...

 

Hrst posekané rozmarýny zalijete litrem vroucí vody a až do vychladnutí necháte louhovat. Přidáte polévkovou lžíci čistého vinného octa, důkladně zamíháte a přecedíte. Pak již jen nalít do rozprašovače a postříkat si tělo či oděv. Tento repelent by měl být účinný proti klíšťatům a komárům. Protože se jedná o čistě přírodní výluh, je nutné jej skladovat v chladničce.

 

 

 

 

Pokud už dojde k bodnutí...

 

Svědivé následky bodnutí zmírní levandulový olej. Stačí také kousek listu Aloe Vera a šťávou z něj potřít pálící místo. Jako na jiná hmyzí bodnutí babičky potírali svědivá místa octem či citronovou šťávou.

 

 

 
English version: Folk wisdom

Hostováno na www.Dokapsy.cz     Hledáte Jiný Web?       Florida web design downloaded from free website templates